СРК Бистро од Струмица втор во лов на риба со јадица на пливка, ги делеа 100 грама од титулата Шампиони

СРК Бистро од Струмица по завршување на Државното првенство во спротски риболов го освои второто место во екипна конкуренција на кое учествуваа десет спортско риболовни друштва од земјава. Државното првенство се одржа на Тиквешко езеро и Паљурци кај Богданци во пет натпреварувачки кола од кои три на Тивкешеко и две кола на Паљурци на кои риболовците од Макеоднија се натпреваруваа во дисциплината лов на риба со јадица на пливка. Струмичките риболовци во сите пет натпреварувачки кола беа меѓу најуспешните постигнувајки одлични резултати а од првото место ги делеа неполни 100 грама уловени риби

Во поединечна конкуренција – сениори Илија Томов од СРК Бистро го освои второто место во конкуренција на 30 спортски риболовци од Македонија. Во Јуниорска копнкуренција пак Дарко Грмбозов член на СРК Бистро го освои второто место .