Видео – Крстовски ја донесе победата на пандевци во првото градското дерби со Беласица

Фудбалерите на Академија Пандев го освоија првото градско дерби против Беласица на стадионот Младост во Струмица. Мечот од второто коло од Првата фудбалка лига на Македонија го реши Марио Крстовски кој во 75 и 85 минута  ја затресе мрежата Беласица за победа од 2:0

Повеќе од 3 илјади посетители на трибините на Младост го следеа мечот кој испиша нова историја во струмичкиот фудбал бидејки се сретнаа два прволигаши од Струмица кој секогаш се сметало дека бил фудбалски град.

Пандевци победата ја најавија уште во првото полувреме. Го притиснаа домаќинот Беласица кој не упати ниту еден удар по голот во првите 45 минути . Наспроти нив избраниците на Југослав имаа пет удари по голот на Вујанац, но немаше гол

Вторите 45 минути се отворија двата тима. Беласица преку Балдовалиев, Милушев и Ѓоргиев се закани но немаше реализација. На спротовината страна џокерот на Тренчовски – Крстовски само што влезе веднаш  го надмудри голманот на струмичките сино бели.  Во 75 минута донесе водство за пандевци а десет минути подоцна преку контра ги реши синобелите.

Следното коло Беласица му гостува на шампионот Шкендија, Академијата Пандев на свој терен игра со Шкупи а втората мегусебна пресметка на двата струмички прволигаши ќе биде во октомври

Пандевци хит во Прва лига – Падна и Работнички за ново победничко селфи

Утре почнува завршницата од Евро сребрената лига во Струмица

И младинците на Горан Пандев се враќаат со КУП титула – двоен успех на Академија Пандев