Македонија Макс се засили и веднаш забележа победа, приреди шок и вистинска сензација во Штип

Одбојкарките на Македонија Макс направија вистинска сензација во првото коло од Плеј аут лигата откако во лавовска борба го надиграа составот на УГД и тоа во Штип.  Подзаборавената Македонија Макс која има најмлад состав а во есенскиот дел ниту една победа, во зимскиот преоден рок се засили и веднаш стана тврд орев. Во таборот на Македонија Макс се вратија Ричлиева и Лазарова од Наковски и Карлијска и Владевска од Виктори и веќе станаа респектабилен тим во женското одбојкарско натпреварување

Македонија Макс во Штип го изгуби првито сет со 25:13 но во продолжението притиснаа. Највозбудливо беше во вторито сет кога струмичанки го издржаа притисокот и со 26:24 израмнија на 1:1. По овој сет како да се осоколија девојките на Зоран Јанков кои со 25:16 и 25:13 ги добија следните два сета за прва победа во годинашниов шампионат

Инаку во таканаречената пелј аут лига се вкупно 5 екипи кои во воа втора фаза повторно ќе играат секој со секого дома и во гости.

Славје во Акадeмија Пандев, тага кај Хоризонт Турново, следната сезона во Втора лига

Нема тим кој може да ја сопре Струмица – Доминантни и против Јанта во Скопје без изгубен сет

Видео – Тиверија најмасовен женски фудбалски клуб во Македонија – потенцијал има велат од клубот